تبلیغات
ساخت و تولید - روش نوین برای آج زنی فک گیره
قالبسازی

روش نوین برای آج زنی فک گیره

دوشنبه 17 بهمن 1384 08:02 ق.ظ

نویسنده : سید محمد دهقان
ارسال شده در: عمومی ،
روش نوینی برای ایجاد آج‌های قوسی شكل بر روی فك گیره های صنعتی با استفاده از ماشین ابزار تراشكاری از سوی تیم تحقیقاتی گروه مهندسی مكانیك دانشكده فنی مهندسی دانشگاه رازی به جامعه صنعتی كشور ارائه شد.
به گزارش ایسنا، مهندس علی محمد رشیدی از محققان این طرح كه با همكاری علیرضا باغبانباشی و شهریار یاقوتی پور و با پشتیبانی معاونت پژوهشی دانشگاه رازی انجام شده گفت: با بهره‌گیری از این روش كه برای اولین بار در كشور ارائه شده می‌توان سطح تخت (دهانه فك) گیره های صنعتی را با استفاده از ماشین تراش معمولی (ماشین ابزار گردتراش) با طراحی قید و بست‌ها و قلمگیر مناسب آج زنی كرد.
وی خاطرنشان كرد: طی آج زنی یك سری فرورفتگی و برجستگی به فرم لوزی بر روی سطوح قطعات به منظور افزایش قابلیت گیرایی سطوح و زیبایی آنها ایجاد می‌شود.
آج‌های ایجاد شده در فرایند جدید بر خلاف آج زنی با صفحه تراش كه به صورت خطوط مستقیم متقاطع هستند، به فرم قوسهای متقاطع می‌باشند. در روش جدید هم سرعت آج زنی سطوح تخت بسیار بیشتر از روش آج زنی با صفحه تراش است وهم گیرایی فك‌ها در تمامی جهات یكسان است.
طی تحقیق انجام شده چگونگی انجام فرایند تشریح شده و این فرایند با استفاده از یك نرم‌افزار رایانه‌یی شبیه‌سازی شده و به كمك آن اثر پارامترهای موثر مانند سرعت چرخش محور، سرعت پیشروی قلم، محل نصب آن، ابعاد قابل آج زنی و ... بررسی و مقادیر بهینه تعیین شده‌اند.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -